04 февруари 2009

Фетален период 9 - 11 седмица.


9 седмица.
Феталният период продължава до самото раждане. Към 9-та седмица, развиващият се индивид започва да смуче палеца си, като е възможно дори да погълне околоплодна течност. Фетусът също вече може да хваща с ръце, да движи главата си напред и назад, да движи челюстта и езика си, да въздиша и да се протяга.
Нервните рецептори на лицето, дланите на ръцете и петите на краката вече могат да усещат лек допир. В отговор на такъв допир до петата на краката, фетусът свива своето бедро и коляно, като може да свие и пръстите на краката си. Клепачите на очите сега са напълно затворени.
Образуването на гласови сухожилия в ларинкса е сигнал за развитието на гласовите струни. При женските индивиди може да се види матката, както и първични репродуктивни клетки - овогони, размножаващи се в яйчниците. Развитието на външни гениталии започва да разграничава мъжките от женски индивиди.


10 седмица.

Между 9-та и 10-та седмица се наблюдава много засилен растеж, вследствие на който теглото на фетуса се увеличава с над 75%.
Към 10-та седмица, фетусът вече движи и върти очите си, поради по-честото отваряне на горните клепачи.
Той вече се прозява, а също така често отваря и затваря устата си.
Повечето фетуси смучат палеца на дясната си ръка.
Червата, намиращи се в пъпната връв се връщат обратно в долната коремна кухина.
В повечето кости вече се наблюдава процес на осификация.
Започват да се развиват ноктите на ръцете и краката.
На 10-та седмица от развитието на фетуса, се появяват уникалните пръстови отпечатъци. Те могат да бъдат използвани за идентифициране през целия му живота.


11 седмица. Абсорбиране на глюкозата и водата.
Към 11-та седмица, носът и устните са напълно оформени. Те, също като всички останали части на човешкото тяло, ще променят своя външен вид по време на всеки един етап от човешкия живот.
Червата започват да абсорбират погълнатата от фетуса глюкоза и вода.
Въпреки, че полът се определя още в момента на зачеването, външните гениталии сега могат да бъдат разграничени и определени като мъжки или женски.


The Biology of Prenatal Development
( National Geographic )

Няма коментари: