04 май 2015

Носибо ефект



 Носибо ефекта е обратен на плацебо ефекта. Това явление предполага негативни очаквания, които оказват негативно влияние на обекта.
Терминът е въведен през 1961 г. от Уолтър Кенеди. Както плацебо ефектът работи, карайки пациента да вярва, че се подобрява, носибо ефектът играе роля на влошаване на пациента и дори може да стане причина за смъртта му.
 Ефекта „плацебо носибо” показва, че човешкото съзнание може да играе важна роля във формирането на реакция на пациент към болест и медицинското лечение. Носибо ефекта създава негативни очаквания относно симптомите и може да има опустошително въздействие върху възстановяването на пациента. Точно както плацебо ефекта работи, карайки пациента да вярва, че се подобрява, носибо ефекта играе роля на влошаване на пациента и дори може да стане причина за смъртта му.
При един експеримент, пациенти, страдащи от астма, вдишали изпарения, които изследователите казали, че съдържат химически дразнещи вещества. Близо половината от пациентите почувствали затруднения в дишането, а дузина от тях развили пълна астматична реакция. Когато участниците в експеримента били третирани с вещество, което вярвали, че е лекарство, разширяващо бронхиалните пътища, те се възстановили незабавно.
Всъщност, както „дразнещите вещества”, така и „лекарство, разширяващо бронхиалните пътища” били пари на разтвор на солена вода. Бронхиалното стесняване било причинено или излекувано само от очакванията на пациентите. „Носибо" теста от друга страна, е толкова не етичен, че малко изследвания са били проведени в историята на медицината, тъй като строго нарушава фундаменталните етически принципи да не се причинява вреда.
Следователно плацебо ефекта също не може да се отдели от фармакологичната полза, тъй като съзнанието на пациента в група за лекарствено лечение може също така да афектира реакцията му към медицинско лечение. Всъщност плацебо ефекта също играе важна роля в допълнителната и алтернативна медицина и е невъзможно да се отхвърли при хората, които са имали положителна реакция, като при Чигонг, Йога, музикална терапия, медитация и много други алтернативни медицински терапии. Но само когато се вземе под внимание носибо ефекта по време на клиничен опит, може да се потвърди терапевтичната ефективност от лечение с лекарство или при каквото и да е друго лечение. Въпреки това, етиката и законодателството възпрепятстват използването на носибо тест при клинични опити, тъй като носибо ефекта може да стане причина за множество значителни болести по света.
Съобщава се, че Фалун Гонг има огромна сила при лечението на болести и поддържане на здравето. Да предположим, че практика, популяризираща здраве, може да не е резултат от плацебо ефекта, ако разглеждаме практиката на Фалун Гонг като клиничен опит. Енергичните мерки за спирането на Фалун Гонг в Китай могат да се разгледат като клиничен опит с цел да се изследва дали силата на Фалун Гонг е в резултат на плацебо-ефекта.
От 1999 година практикуващите Фалун Гонг в Китай са изправени пред обширно и упорито потисничество, изпращани са в трудови лагери, осъждани са на затвор и всички медии - радио, телевизия и печат, са използвани да създават негативно впечатление за Фалун Гонг както в Китай, така и по целия свят. Съществуват близо 2750 потвърдени смъртни случая, в резултат на полицейско мъчение.
Всяко потенциално добро следствие, което да е резултат от положителни очаквания (плацебо-ефект) трябва напълно да е изчезнало пред лицето на един такъв нечовешки и жесток носибо-ефект. Но въпреки това практикуващите Фалун Гонг продължават да практикуват и придобиват удивителен здравословен ефект в този процес .
Ако вземем под внимание ефекта от практиката Фалун Гонг върху човешкото здраве, ние може да заключим че:
1. положителните ефекти от Фалун Гонг върху човешкото здраве са надминали многократно тенденциите и способите, използвани в днешната клинична практика
2. от гледна точка на клиничен опит, Фалун Гонг е единственото изследване, преминало най-нечовешкия и строг носибо-тест.
Това е изключителен резултат в историята на медицината, що се отнася до факта, че 90% от клиничните опити не успяват да покажат предимствата, дължащи се на плацебо-ефекта.


Източници:
Clearwisdom.net

Няма коментари: